Studentski život u Kanadi zaista je iskustvo koje svakome preporučujemo. Ako planirate studije u ovoj državi, sigurno imate mnogo pitanja na umu počevši od sistema funkcionisanja kanadskih univerziteta, smeštajnih kapaciteta, životnih i akademskih troškova, kao i drugih odlučujućih faktora pri izboru pogodne destinacije za studije u inostranstvu.
Da biste bili skroz informisani i riješili svoje nedoumice, ostanite sa nama do kraja ovog blog posta!
Da li ste znali da 1/3 kandidata za studije u inostranstvu smatra Kanadu idealnom destinacijom za buduće akademsko obrazovanje i profesionalnu karijeru? Dodatno, Kanada je upravo taj stepen poverenja stekla izuzetno prilagodljivom politikom imigranata, pa i toplom dobrodošlicom internacionalnih studenata.
Razlozi odlaska u ovu državu mogu biti i turistički, a uglavnom sa ciljem upisa na univerzitete, ali to je manje bitno jer u oba slučaja postoji ogroman niz otvorenih pitanja koji zahtevaju svoj odgovor.
U ovom slučaju, naš primarni zadatak je da otklonimo vaše sumnje i damo odgovor na pitanja koja će biti od koristi. U skladu sa tim, izdvojili smo 7 faktora koje morate imati na umu ukoliko je Kanada vaš izbor za studije!
Provincije i gradovi – Studentski život u Kanadi
Ako do sada niste znali, Kanada je druga država po veličini u svetu. Ova država obiluje velikim brojem svetski priznatih univerziteta od University of British Columbia do University of Alberta (i mnogi drugi), a koji su istaknuti na listi 1000 globalno najboljih univerzita. Kada govorimo o geografskoj poziciji, Kanada je okružena okeanom, ima 10 provincija i 3 teritorije, a svaka regija ima svoj glavni grad.
- Newfoundland and Labrador
- Prince Edward Island
- Nova Scotia
- New Brunswick
- Quebec
- Ontario
- Manitoba
- Saskatchewan
- Alberta
- British Columbia
- Nunavut
- Northwest Territories
- Yukon Territory
Obrazovni sistem – Studentski život u Kanadi
Kanadski obrazovni sistem je dosta prilagodljiv i fleksibilan za studente, mada cene znaju biti jako visoke za zemlje Balkana poput naših. Obrazovni sistem je podeljen u dva glavna tipa: koledži i univerziteti. Naime, nakon završetka koledža u Kanadi, dobijate sertifikat ili diplomu, koji ima drugačiju vrednost od našeg standardizovanog sistema. Sa druge strane na univerzitetu dobijate Bachelor i Master diplome, PhD, za koje možemo reći da se više uklapaju sa našim sistemom obrazovanja.
Pa su tako koledži uglavnom dvogodišnji , dok univerziteti traju do 4 godine. U suštini kanadski sistem obrazovanja se bazira na istraživanju i nudi mnogobrojne prilike za usavršavanje studenata širom sveta.
Vreme
Opšte je poznato da je većini populacije prvi sinonim za Kanadu hladno i oštro vreme. I pored činjenice da je u Kanadi uglavnom svežije vrijeme, ova država ima četri godišnja doba – proleće, leto, jesen i zimu.
Kao student koji tek dolazi u ovu državu, neophodno je da uvek budete spremni za sve vremenske prilke, a naručito za one snežne, usled česte promene temperature i drugih faktora.
Nepisano je pravilo da većina studanata prvo odabere grad u kojem želi studirati, pa u skladu sa tim i univerzitet. Najčešći razlog tome je su upravo vremenske prilike, tim putem preporučujemo ljubiteljima nešto toplije temperature Nova Scotia ili British Columbia.
Univerziteti i programi
Kao što smo već prethodno naglasili, kanadski univerziteti su jako popularni i prepoznatljivi u svetu zbog jako kvalitetnog i prilagodljivog sistema obrazovanja, koji se sastoji od niza inovativnih, kreativnih i drugih karakteristika visokog obrazovanja.
Sledeće oblasti su samo neke od popularnijih za izučavanje u Kanadi – IT, Biznis administracija, Finansije, Umetnost, Mediji i novinarstvo, inžinjerstvo i slično.
Najbolji univerziteti u Kanadi su
- University of Toronto
- McGill University
- University of British Columbia
- Université de Montréal
- University of Alberta
- McMaster University
- University of Waterloo
- Western University
- Queen’s University
- University of Calgary
Smeštajni kapacitet
Identično kao u mnogim drugim državama, postoje 2 tipa smještajnih kapaciteta
- Smeštajni kapacitet na kampusu – Život u studentskom domu, tj. sobama obezbeđenim od strane univerziteta. Cena u proseku iznosi CA$800 na mesečnom nivou. Kanadski dolar nije isto što i američki, tako da obavezno proverite tačnu cenu u evrima.
- Smeštajni kapacitet izvan kampusa – Postoji više opcija za mogućnost pronalaska smeštaja van univerzitetskog kampusa. Cena u proseku iznosi CA$750 na mesečnom nivou.
U slučaju da je vaš izbor smeštajni kapacitet, možete aplicirati jednostavno na sajtu samog univerziteta. Naravno, pored toga, uvek se možete odlučiti za opciju deljenja stana sa više studenata, a ona često može biti i znatno jeftinija. Neki od sajtova koji su korisni za potragu univerziteta izvan kapusa su Craigslist, Kijiji, RentHello, ili RentFaster.
Part-time poslovi za internacionalne studente u Kanadi
Kanadska vlada ima razumevanja prema internacionalnim studentima i njihovoj potrebi za dodatnom zaradom prilikom studiranja, pa se samim tim sve više studenata opredjeljuje za part-time poslove kako bi između ostalog stekli nova poznastva, a i usavršili jezik.
Po zakonu ove države, studenti mogu raditi part-time
- Tokom akademske godine – 20 sati nedeljno
- Tokom akademskih odmora – 40 sati nedeljno
Prosečna zarada u Kanadi za studentske part-time poslove iznosi CA$17-CA$22.
Studentska viza za Kanadu
Nakon odluke za studije u Kanadi, neophodno je da pažljivo pogledate uslove dobijanja i apliciranja za studentsku vizu. Ovaj korak je jako važan i zahteva dovoljno odvojenog vremena kako bi se u potpunosti ispravno završio.
Za dobijanje studentske vize u Kanadi potrebne su vam sledeća dokumenta:
- Pozitivno pismo od strane akreditovane obrazovne institucije u Kanadi, koja garantuje da ste primljeni
- Posećivanje sajta Citizenship and Immigration Canada radi posebnih fromulara
- Ispunjavanje aplikacione forme koja se nalazi na prethodno navedenom sajtu
- Ukoliko ste kredibilni za nastavak postupka vize, neophodno je početi sa prikupljanjem ostalih ličnih dokumenata i izvora finansija (obično od 30.000€ pa na više je potrebno da imate kao finansijsku garanciju + dokazi odakle potiče novac), sken pasoša, fotografije kao za pasoš, izvod o nekažnjavanju i iz matične knjige rođenih ako vas roditelji finansiraju)
- U roku od 60 dana morate poslati sva tražena dokumenta, kao i izvršiti transakcionu uplatu
- Neki od kandidata mogu biti pozvani na intervju u Kanadskom konzulatu ili drugoj ovlašćenoj instituciji
- Kod nas se dokumenta predaju u ovlašćenoj agenciji-posrdniku koji dalje dokumenta šalje za Austriju i vi čekate vaše odobrenje putem mejla ili pošte.
Pa, to bi bilo to! Nadamo se da smo vam pomogli u rješavanju nedoumica pre krajnje odluke o studjama u Kanadi. Ukoliko želite obavezno pogledajte naš Centennial College u Kanadi, kao super i jeftiniju opciju za studije, a ukoliko vam je potrebna viza stojimo vam na raspolaganju takođe!